Hem / Symaskiner & tillbehör / Janome / Janome Driva 1030 – Symaskin

Janome Driva 1030 – Symaskin

4795,00 kr

Janome Driva – liten, smidig och elektronisk symaskin

Med en vikt på endast 5 kg är Janome Driva perfekt för dig som söker en symaskin som är enkel att förflytta och förvara. Idealisk för både hemmasömnad och kurser, kombinerar den bekvämlighet och prestanda med funktioner som liggande spolsystem, steglös hastighetskontroll och möjlighet att sy utan pedal.

Maskinens 30 inbyggda sömmar, LCD-skärm och inbyggda nålpåträdare gör den både användarvänlig och mångsidig. Driva hanterar både tunna och tjocka tyger – en perfekt kombination av smidighet och kvalitet i en kompakt design.

Kategori:

Beskrivning

Trevlig och omtyckt liten symaskin. Janome Driva är lite enklare och smidigare än de flesta symaskiner. Söm byter du enkelt genom att ställa in rätt sömnummer, stygnlängd- och stygnbredd är förvalda men kan justeras vid behov. Det finns trådfästningsfunktion, nålstopp uppe/nere, ställbar hastighet, möjlighet att sy utan fotreglage. Driva har även en nålpåträdare.

Väger under 5 kg och är liten i sitt format. Passar för dig som vill ha en liten och lätt maskin att bära med dig eller att kunna ställa undan då den inte används.

Egen utveckling

Som alla Janome symaskiner är den helt utvecklad och tillverkad av Janome i deras egen anläggning.

Låg vikt och liten

Driva väger endast ca 4,8 kg och klassar in som en av de lättaste symaskinerna. Ca 20% mindre än normalmaskinen.

Enkla (superenkla) inställningar

Ett fåtal knappar sitter på framsidan där du väljer söm, ändrar storlek, fäster tråden och backar.

Sy utan fotpedal 

Tycker du det är jobbigt att sitta och trycka ner en fotpedal? Använd startknappen i stället och reglera hastigheten med det steglösa reglaget.

Att fästa tråden

Du behöver inte backa för att fästa tråden. Tryck bara på trådfästningen så sköter maskinen det.

Vart stannar nålen? 

Den stannar högst upp som standard. Vill du ha ner den i tyget så bara tryck till på den knappen så är det klart.

Trädning av nålen

Driva har en inbyggt nåliträdare som fixar trädningen så slipper du sitta och traggla med det.

Ingen spolkapsel

Det finns ingen spolkapsel. Du helt enkelt lägger spolen under plastlocket framför pressarfoten.

Trasselfri gripare

Eftersom detta griparsystem är finare än CB-griparen som de flesta enklare maskinerna har, så är det s.k. klämfritt. Trådarna nyper inte fast nere i spolhuset. Alltså trasselfritt.

Liten och lätt

Många vill ha en liten och lätt symaskin att bära med sig till sykurser eller för att enkelt kunna ställa undan när den inte används. Vikt 4,8 kg, Bredd 40 cm, Höjd 30 cm, Djup 18 cm

Hyfsat snabb

Syhastighet på 820 stygn/ min

30 sömmar

Litet fint urval av sömmar. Ca 15 nyttosämmar som trikåsömmar, uppfållning, överkastning och förstärkt söm. Några dekorsömmar och några applikationssömmar samt ett knapphål.

 

  • Symaskin elektronisk
  • 30 sömmar
  • 5 mm stygnbredd
  • 4 mm stygnlängd
  • Friarm
  • Låg vikt ca 4,7 kg
  • Mått B40 cm, H30 cm, D18 cm
  • Liggande griparsystem
  • Inbyggd nålträdare
  • Tvåsiffrig LCD-skärm
  • Nålstopp uppe/nere
  • Start/stoppknapp för sömnad utan fotreglage
  • Justerbar hastighetsreglering
  • LED-belysning
  • Syhastighet upp till 820 stygn per minut
  • Janome utveckling och egen tillverkning
  • Flera pressarfötter följer med
  • Skyddshuv i vinyl
  • 5 års full garanti

Recensioner

Det finns inga recensioner än.

Bli först med att recensera ”Janome Driva 1030 – Symaskin”

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *